Ligtv

Türk futbolunun son dönemde yetiştirdiği en büyük yeteneklerden olan Arda Turan, kariyerinde yeni bir sayfa açıyor.

Galatasaray alt yapısından çıkan milli futbolcu, şehre Medipol Başakşehir forması ile dönüyor.

Sarı kırmızılıların alt yapısından yetişmesinin ardından Eric Gerets döneminde A takıma yükselen Arda Turan, yeteri kadar forma şansı bulamaması sebebiyle bir yıl sonra Vestel Manisaspor'a kiralanmıştı.

Ersun Yanal ile bir sezon geçiren Arda, gelişiminin ardından Galatasaray'a dönerek takımın değişmezlerinden oldu. 

2007/2008 yılında takımın lideri olan Arda, Galatasaray camiasındaki ilk şampiyonluğunu yaşadı.

Bu şampiyonluk, Galatasaray'daki altı sezonunda 10 numaralı formayı sırtına geçirip, kaptanlık pazubandını da koluna takan Arda için camiadaki tek lig şampiyonluğu özelliğini taşıyor.

Yükselen performansını milli takımda da gösteren yetenkli futbolcu Avusturya ve İsviçre'nin ortaklığında gerçekleştirilen Euro 2008'e de damgasını vurmaktan geri kalmadı. 

2011 yazında 12 milyon euro bedelle Atletico Madrid'e giden Arda, ilk sezonunda UEFA Avrupa Ligi daha sonra ise UEFA Süper Kupası ve İspanya Kral Kupası'nı kaldırarak koleksiyonuna ekledi.

Diego Simeone'nin sisteminde yıldızını iyiden iyiye parlatan futbolcu, LaLiga'nın parmakla işaret edilen isimlerinden olmuştu.

Takımı 10 yıldır süregelen Barcelona ve Real Madrid hegemonyasına son vererek lig şampiyonluğunu kazanırken, Atletico'nun 10 numaralı formasının üzerinde Arda'nın ismi yazıyordu.

Bir yıl sonra Arda'nın başarılarına dev bir kulüp, Barcelona da kayıtsız kalmayacaktı. Ödenen 34 milyon euro ile birlikte milli yıldızın yeni durağı, futbol tarhinin en gelenekli kulüplerinin başında gelen katalan temsilcisi oldu.

Bu miktar halen bir Türk futbolcu için ödenen en yüksek bonservis bedeli.

Luis Enrique ile Barça sistemine adapte olan ve gerek rotasyon gerek ise ilk 11'de forma bulan Arda, burada bir lig, iki İspanya Kral Kupası ve bir de İspanya Kupası kazandı.

Ancak Enrique döneminin sonu Arda için de sonu başlangıcı demekti.

Ernesto Valverde'nin takımında sahaya giremeyen Arda Turan, bu sezon tek bir dakika alamazken, son dönemde maç kadrosuna dahi alınmıyordu.

Yeni bir sayfa açarak kariyer yönünü Barcelona'dan, Medipol Başakşehir'e çeviren 30 yaşındaki futbolcu, yollarının kesiştiği simalar ile de yeniden buluşacak.

Galatasaray'dan takım arkadaşları Emre Belözoğlu ve Uğur Uçar'ın yanı sıra 2004/2005 sezonunda Galatasaray A2 takımını çalıştıran Abdullah Avcı, bir kez daha talebisi ile aynı sahayı paylaşacak.

Arda'nın mevcut kariyeri fazlasıyla yükselişin ardından, ciddi bir duraklama sürecine girmişti. Bakalım Başakşehir macerası kendisi adına bir başkaldırı olabilecek mi? Bekleyip göreceğiz.